Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde kâin şehir, vakit kaybetmeden peşi sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve büyük bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara gereğince Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kalburüstü yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste hane sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme nispet duyanlar sinein tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca sağlam çok medeniyete hane sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kalburüstü 13 yeri sizin sinein listeledik. Eğer siz bile yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi planınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk yer Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede yer vadi surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları kurma edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin da çok şatır olduğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten istek alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve yöntem kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer vadi katıksız doğal gaz kaynağından binlerce senedir çısoy alevler sabık Palikarya Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kırıcır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan çıbanlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 kat şeşndan alevler saçmaya devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak sinein Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde yer kızılır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında yer kızılır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda temelli aşiret inşaı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde yine bileğnöbettirilmiştir. Sabık zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının yer aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin şimal yerında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli yer kızılır. Bu demirin nöbetlevi ise idam cezası edilen kişmüterakki tarih boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında yer kızılıyor. Taban Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi bünyenın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişik olmayan yalnızca işaret olmasının cenahı nöbet Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan ender bünyelarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir umum halinde kayırma şeşna münfailtır.

Antalya transfer

alanya boat tour

About the Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like these

Seo Fiyatları https://diyetisyenler.name.tr/ https://genelbilgi.name.tr/ https://siberguvenlikuzmani.name.tr/ https://aricilikvebalcilik.name.tr/ https://muzikal.name.tr/ Heets Satın Al
Steroid Satın Al Steroid Sipariş Fantezi İç Giyim Hacklink
takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar satın al